TZ - Den pro klobouk? Jedinečný zážitek!

Také v roce 2021 uspořádalo Návštěvnické centrum Nový Jičín oblíbenou akci s názvem Den pro klobouk. Uskutečnila se ve čtyřech termínech – 19. června, 17. července, 21. srpna a 16. října – vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Každé projížďky se zúčastnilo 11 osob, celkově se s historií i současností kloboučnické výroby ve městě seznámilo 132 lidí.

Atraktivní forma prezentace činí ze Dne pro klobouk jedinečný zážitek pro děti i dospělé. Program má dvě části – po komentované projížďce historickým autobusem Tatra z roku 1929 po technických památkách souvisejících s výrobou klobouků následuje návrat do Návštěvnického centra, kde si účastníci mohou prohlédnout Expozici klobouků, vytvarovat miniklobouček na speciálním parním stroji a poté si ho ozdobit podle vlastní fantazie.

Komentovaná projížďka historickým autobusem má ustálený průběh. Vůz projede branou společnosti TONAK, kde si návštěvníci poslechnou výklad o místní kloboučnické tradici. Poté se podívají do areálu vil, které si nedaleko továrny nechali postavit její zakladatelé, bratři Hückelovi. Poznávací trasa zahrnuje i další podniky a budovy spjaté s průmyslovým rozvojem města – například bývalou firmu Karnola, tabákovou a Rotterovu továrnu, ale též továrnu a vily jiného kloboučnického magnáta Antona Peschla. Jako pozornost obdrží účastníci vodu, perníček ve tvaru klobouku z dílny štramberského pekaře Ladislava Hezkého a limitovanou sadu pohlednic zobrazujících historickou podobu památek, kolem nichž projížděli.

Zde je třeba připomenout podporu našich partnerů a zároveň za ni poděkovat – Moravskoslezskému kraji za spolufinancování jízd historickým autobusem a pořízení tabletu, na němž ukazujeme účastníkům dobové fotografie navštívených míst, společnosti TONAK za umožnění vjezdu do jejího areálu a darování stylových klobouků pro průvodce a pořadatele akce a Mateřské škole Montessori za možnost prohlédnout si interiér vily Huga Hückela.

Den pro klobouk je součástí takzvané Technotrasy s podtitulem „surová krása“. Jejím prostřednictvím může veřejnost poznávat zajímavá místa Moravskoslezského kraje, spjatá například s těžbou a zpracováním nerostných surovin, praktickým využitím přírodních živlů, dopravou, ale i vojenstvím a požární ochranou. Projekt Technotrasa zde funguje od roku 2012, v současné době spojuje přes 30 technických zajímavostí – jednou z nich je Expozice klobouků v Návštěvnickém centru v Novém Jičíně.

Velmi rádi budeme v započaté tradici pokračovat a těšíme se s vámi na viděnou při Dnech pro klobouk v sezoně 2022!

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.